Zdravím,
toto je môj prvý článok, tak možno nebude najlepší, ale snažím sa opísať svoj zážitok.
Ako každý som mal veľké plány ako vyštudujem nejakú vysokú školu. Lenže až keď som začal študovať prišlo obdobie poznávania nových vecí, nových spôsobov štúdia.Na vysokej škole Vás nenútia sa učiť, len chcú aby ste to vedeli.
A to je aj prípad VŠ FIT VUT v Brne.
Z predmetov, na ktoré som sa tešil bolo aj IZP - Základy programovania, ale keď prišli projekty v ktorých máte len polovicu vysvetlenú štýlom ktorému nikto nerozumie, druhú si musíte domyslieť. V týchto projektoch je dosť vecí zakázaných, čo ich robí ešte komplikovanejšími.
Na jednu stranu je to dobré, lebo človek sa to tak naučí lepšie, ale na druhú, ho to odradí od štúdia.
A ak na prednášky budete pridelení k Kreslíkovéj Jitke, doc. RNDr., CSc., tak budete demotivovaní ešte viac, pretože prednášku si môžete prečítať sami za kratší čas. Narozdiel Smrčk Aleš, Ing., Ph.D. je na inej úrovni, zaujme študentov trochou IT zmyslu pre humor. Jeho prednášky sú stále plné, aj keď začínajú o 7.00.
Doporučujem ešte pred nástupom naučiť sa programovať v jazyku C a pomaly sa učiť aj asembler.
Najlepšia kniha na naučenie C je Učebnice jazyka C od Pavela Herouta.
Môj najobľúbenejší predmet je ITO - Teória obvodov, tento predmet je zameraný na vysvetlenie základov elektrotechniky a počítanie jednoduchých diferenciálnych rovníc (tie sú dôsledne vysvetlené).
Prednášajúci sú veľmi priateľskí a snažia sa to vysvetľovať na bežných veciach.
Asi najlepší prednášajúci je Doc. Ing. Jiří Kunovský, CSc., ktorý na prednášky prináša smiech, a jeho fluidum je legendárne. Má rád burčiak, bendžo a ženy, plus lyže.
Na otázku, prečo bola písomka rovnaká ako pred rokom len odpovedá :"Vždyť Teorie obvodů se přeci od loňska nezměnila... Ohmův zákon a Kirchhoffovy zákony stále platí."
Jeho veta pri náhodnom výpadku prúdu, alebo meškaní profesora : "Počkat 5 minut je nutnost, 10 minut slušnost, 15 minut blbost"
Ďalší predmet z tejto fakulty je IUS - Úvod do softvérového inžinierstva, čo je vlastne najnudnejší predmet na FIT, ktorý takmer nikto nezvádol na prvý pokus. Je to čisto teória o vývoji informatiky a postupov pri vývoji softvéru.
Je tu aj svetlá stránka, to je kurz IVIG - informačná výchova. Je to jednoduché získanie 10 bodov na zápočet (treba 20 bodov). Úlohy sú pomerne jednoduché, ak viete pracovať s GOOGLE.
Ešte sa vyučuje jeden programovací jazyk, ten základný, IAS - asemblery.
Prednášky sme mávali v pondelok ráno a prednášajúci sa snažil vysvetľovať aktuálne učivo, ale bral to ako keby to už vieme. Zo začiatku sa brali veci ako prevody medzi číselnými sústavami, čo je veľmi nutný základ, pretože je to časť polsemestrálnej skúšky.
Na cvičeniach sa zdokonaľujú tieto vedomosti v praktickom riešení úloh.
Ja som si vybral Ing. Jána Samka, síce to vysvetlí, ale jeho zadania sú občas nepochopiteľné na jedno prečítanie (na každé cvičenie má viac verzií zadania, tak aj keby sa nasledujúca skupina dozvedela čo mala tá predchádzajúca im to nepomôže).
A v neposlednej rade je tu predmet so záludným názvom IDA - Diskrétna matematika, ale moc matematiky zo strednej školy tam márne budete hľadať a ak nejdete z gymnázia (ani ja som nešiel), tak asi budete dlho v tom hľadať logiku.
Prednášajúci je doc. RNDr. Martin Kovár, Ph.D., ktorý Vás asi tiež odradí od návštevy jeho prednášok hneď na začiatku roka.
Jeho rigorózne vysvetľovanie takmer nikto nechápe a jeho prednášanie je veľmi uspávajúce. Takže, ak si so sebou zoberiete svoj notebook alebo nejakú knihu či Kindle, tak nakoniec nebudete vnímať čo hovorí. A odvážny, čo idú na prednášku len so zošitom a perom, často zaspávajú na lavici. Platí, že ak fyzická účasť stačí, tak by tam spali všetci, lenže niekedy sa nedá prísť, tak už len zostávajú prednášky od prednášajúcej Durnovej (na tituly si nespomeniem), ktorá vysvetľuje učivo v ľudskej reči.
Ešte sú aj cvičenia na FEKT-e, kde možno pochopíte princíp a pri domácich úlohách si to zopakujete.
Inak všetky materiály, ktoré pomôžu sú na fituska.cz
Na FEKT-e je ešte v prvom semestri jeden seminár, IFS - Fyzikálny seminár, voliteľný predmet, je to opakovanie fyziky zo strednej a počítanie vzorcov pomocou integrálov a derivácii. Tento seminár je za 2 kredity, ktoré sa hodia vždy, hlavne keď sú len za účasť na určitom počte prednášok.
Z tohoto opisu predmetov vyplýva, že školu nedokončím a po prvom semestri odchádzam.
Síce sa učím celé noci, tak mi programovanie nejde ako som čakal (programuje sa v C a asemblery), tá pseudomatika je tiež nad moje logické chápanie, hlavne ako sa to snažíte pochopiť do detailov.
Takéto učenie Vás naučí nespávať viac ako polhodinu denne, ak sa Vám to podarí, a zničí Vám psychiku.
Sám spím za dva týždne dohromady asi 2 hodiny (domov chodím raz za dva týždne, takže spím len doma).
Týmto článkom nechcem nikoho odradiť od podania si prihlášky na FIT VUT Brno, ale je to len varovanie čo Vás čaká.
Každý rok sa menia podmienky v predmetoch, ako každí na škole Vám povie iba jednoduchú vec : PRESTIGE ++.
Znamená to, že sa sťažia podmienky štúdia a skúšok.
Keby som vedel, čo ma tu čaká, tak by som si nevyberal FIT, ale nejakú elektrotechnickejšie zameranú informatiku.
Komentáre